Holdturnering 2019 / 2020 - Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

# Hold K V U T EKV EKT P +/-
1 Malmö Backgammonklubb 22 9 11 2 53 35 29 9
2 Nemo 22 8 11 3 52 36 27 8
3 Mama Boyz 22 10 6 6 47 41 26 3
4 Soirée Dansante 22 9 5 8 47 41 23 3
5 Familien Nemesis 22 6 10 6 47 41 22 3
6 Absalon 22 6 9 7 44 44 21 0
7 Søernes Ølbar Backgammon 22 7 7 8 43 45 21 -1
8 Lødigt 22 8 5 9 41 47 21 -3
9 Langebro 22 4 10 8 40 48 18 -4
10 13. Brigade 22 8 4 10 39 49 20 -5
11 Team Casino Munkebjerg 22 7 4 11 38 50 18 -6
12 KBgK 22 5 8 9 37 51 18 -7

Top score resultater

Top 10, Alle | Alle divisioner

# Spiller Rating Hold K V T +/-
1 2791 GM Thomas Wærling Hansen 1226,77 Nemo 16 14 2 12
2 1509 IM Mårten Howe 1212,00 Malmö Backgammonklubb 20 14 6 8
3 9690 IM Jens Ostermann-Petersen 1219,17 Absalon 16 12 4 8
4 1162 IM Khosrow Jafehvand 1212,17 Familien Nemesis 14 10 4 6
5 10945 Brian Klindrup 1220,85 Team Casino Munkebjerg 9 7 2 5
6 7408 IM Martin Jensen 1188,89 Søernes Ølbar Backgammon 20 12 8 4
19545 IM Patrick Toxværd 1209,10 Langebro 20 12 8 4
8 7 SGM Steen Grønbech 1201,28 Mama Boyz 14 9 5 4
9 17606 IM Kasper Nagel Nielsen 1305,19 Soirée Dansante 12 8 4 4
10 8860 IM Torben Hasseriis 1221,11 Team Casino Munkebjerg 10 7 3 4
11 12 Henrik Bang 1143,56 Nemo 4 4 0 4
12 8016 Clement Lessel 1178,38 Søernes Ølbar Backgammon 21 12 9 3
13 6973 Michael Krakus 1173,06 KBgK 15 9 6 3
2325 GM Jess Danielsen 1218,26 Mama Boyz 15 9 6 3
15 2382 GM Morten Lassen 1230,68 Nemo 11 7 4 3
16 4175 Andreas Becher 1237,88 Familien Nemesis 9 6 3 3
1387 Pernille Rosendal 1156,33 Nemo 9 6 3 3
18 10720 IM Søren Larsen 1186,02 Soirée Dansante 7 5 2 3
19 7699 Thomas Holm 1267,63 Nemo 5 4 1 3
20 7112 Thorbjørn Schiønning 1227,41 Familien Nemesis 3 3 0 3
3639 IM Aron Tendler 1227,58 Malmö Backgammonklubb 3 3 0 3
22 3650 Robert Palumbo 1196,85 Malmö Backgammonklubb 20 11 9 2
3948 IM Fredrik Carlsson 1212,65 Malmö Backgammonklubb 20 11 9 2
24 7590 GM Freddie Noer 1306,49 Soirée Dansante 18 10 8 2
25 7591 GM Michael Weile 1221,14 Soirée Dansante 14 8 6 2
9695 SGM Thomas Myhr 1255,15 Absalon 14 8 6 2
2402 SGM Karsten Bredahl 1240,81 Mama Boyz 14 8 6 2
28 14227 GM Rasmus Hansen 1287,58 Lødigt 4 3 1 2
8093 IM Claus Elken 1195,60 KBgK 4 3 1 2
30 4059 IM Thomas Tenland 1292,69 Malmö Backgammonklubb 2 2 0 2
1078 SGM Michael Larsen 1304,45 Mama Boyz 2 2 0 2
32 82 Allan Juul Stage 1131,41 13. Brigade 19 10 9 1
8543 Bjarne Tholstrup Svendsen 1198,73 13. Brigade 19 10 9 1
34 3644 Joachim Lindgren 1137,17 Malmö Backgammonklubb 15 8 7 1
9 GM Christian Munk-Christensen 1261,76 Team Casino Munkebjerg 15 8 7 1
36 18804 IM Asger Kjeldsen 1204,07 Lødigt 11 6 5 1
8243 Brian Holst Larsen 1113,75 Søernes Ølbar Backgammon 11 6 5 1
38 4894 Johan Furemar Miörner 1057,77 Malmö Backgammonklubb 7 4 3 1
39 66 Jens Lauridsen 1116,84 Nemo 5 3 2 1
40 9601 Gustav Hansen 1184,08 Nemo 1 1 0 1
3820 Ulla Hansen 1193,20 Langebro 1 1 0 1
42 22776 IM Pia Jeppesen 1189,35 Absalon 20 10 10 0
43 6791 IM Benjamin Lund 1215,99 Mama Boyz 18 9 9 0
44 6472 IM Taus Bøytler 1175,60 Familien Nemesis 16 8 8 0
45 5555 IM Thomas Kokholm 1222,29 Familien Nemesis 14 7 7 0
10881 IM Reza Jamali 1185,77 Lødigt 14 7 7 0
6204 Jens Quirin Hansen 1096,00 13. Brigade 14 7 7 0
48 2111 GM Peter Friberg 1204,45 Lødigt 12 6 6 0
49 1976 IM Mark Lillelund Larsen 1213,97 Familien Nemesis 6 3 3 0
50 2709 IM Peter Hallberg 1076,89 Familien Nemesis 4 2 2 0
9331 Karsten Bølge 1175,14 Soirée Dansante 4 2 2 0
2070 Henrik Vejlø 1143,43 KBgK 4 2 2 0
53 16929 Per Strandvig Sørensen 1145,93 Soirée Dansante 2 1 1 0
5680 Henrik Larsen 1101,88 KBgK 2 1 1 0
6887 Ole Michael Nielsen 1162,77 KBgK 2 1 1 0
56 416 IM Steffen Lundstrøm 1220,75 Søernes Ølbar Backgammon 19 9 10 -1
12652 Clement Breum 1195,65 KBgK 19 9 10 -1
20209 Jan Petersen 1195,46 Langebro 19 9 10 -1
59 15 GM Klaus Switon 1161,54 Absalon 17 8 9 -1
60 3999 Jan Bendesen 1145,16 Langebro 15 7 8 -1
61 6005 IM Jens Chr. Pedersen 1093,41 Soirée Dansante 13 6 7 -1
8300 Casper Brandenborg 1129,14 Mama Boyz 13 6 7 -1
63 7175 Thomas Fuglheim 1115,30 Soirée Dansante 11 5 6 -1
64 3940 Frederik Sevelius 1233,29 Familien Nemesis 9 4 5 -1
27 Flemming Secher Nielsen 1084,54 13. Brigade 9 4 5 -1
66 2121 IM Bjarke Skovgaard 1219,48 Team Casino Munkebjerg 7 3 4 -1
67 1683 Tue Rasmussen 1083,22 KBgK 5 2 3 -1
68 19486 GM Thomas Kristensen 1295,97 KBgK 3 1 2 -1
13484 Anni Bech Nielsen 1000,27 Langebro 3 1 2 -1
70 7712 GM Henrik Løber 1088,52 Soirée Dansante 1 0 1 -1
3638 Dan Bogenberg 1021,01 Malmö Backgammonklubb 1 0 1 -1
2535 Peter Kortegaard 1012,99 Søernes Ølbar Backgammon 1 0 1 -1
5343 Theis Rasmussen 1159,80 KBgK 1 0 1 -1
666 Frederik Bentler 1133,99 Nemo 1 0 1 -1
5 Allan Christensen 1154,54 Langebro 1 0 1 -1
76 2840 IM Nicolai Skov 1213,94 Lødigt 12 5 7 -2
4046 IM Martin Foldager 1169,19 Lødigt 12 5 7 -2
78 18879 GM Lars Trabolt 1245,43 Team Casino Munkebjerg 10 4 6 -2
1700 Steen Ørnvig 1132,16 13. Brigade 10 4 6 -2
3032 GM Thomas Jespersen 1160,35 Nemo 10 4 6 -2
6495 IM Søren Andersen 1183,87 Nemo 10 4 6 -2
82 4444 Morten Jacobsen 1179,17 Lødigt 8 3 5 -2
3775 Anders Jensen 1100,86 Søernes Ølbar Backgammon 8 3 5 -2
279 Gitte Dalgaard 1100,65 13. Brigade 8 3 5 -2
7413 Jakob Rylander Holdt-Simonsen 1144,97 Mama Boyz 8 3 5 -2
9545 Karina Langhoff de Thurah 1032,11 Langebro 8 3 5 -2
87 1954 Marianne Petersen 1092,03 Soirée Dansante 6 2 4 -2
88 6744 Steen Søndergaard 1030,01 Mama Boyz 4 1 3 -2
89 20773 IM Hans Kristian Mathiesen 1111,85 Lødigt 15 6 9 -3
90 4107 Søren Bejder 1090,59 KBgK 7 2 5 -3
10223 Henrik Veje 1136,61 Team Casino Munkebjerg 7 2 5 -3
441 Rune Færevåg 1055,83 Langebro 7 2 5 -3
93 2653 Claus Berggreen 1101,65 13. Brigade 3 0 3 -3
94 1096 IM Peter-Michael Valeur Bosse 1184,70 KBgK 18 7 11 -4
95 3618 Jens Hareskov Christensen 1166,92 Langebro 14 5 9 -4
96 13773 Vladimir Stokic 1112,05 Absalon 10 3 7 -4
97 7587 Thomas Ferguson 1157,21 13. Brigade 6 1 5 -4
98 2174 GM Mads Peter Andersen 1169,67 KBgK 4 0 4 -4
19170 IM Hallur Jon Bluhme Sævarsson 1119,91 KBgK 4 0 4 -4
2530 IM Finn Mølgaard 1123,07 Team Casino Munkebjerg 4 0 4 -4
101 2614 GM Morten Johansen 1123,82 Team Casino Munkebjerg 15 5 10 -5
102 8310 Jesper Meisner 1157,42 Familien Nemesis 13 4 9 -5
103 4004 IM Jakob Andersen 1185,89 Absalon 11 3 8 -5
104 2150 IM Mads Andersen 1161,35 Nemo 16 5 11 -6
105 3620 Henrik Christensen 959,49 Søernes Ølbar Backgammon 8 1 7 -6
106 2869 GM Daniel Sørensen 1232,09 Team Casino Munkebjerg 11 2 9 -7