Holdturnering 2018 / 2019 - Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

Stillingen i Elitedivisionen (Landsdækkende)

# Hold K V U T EKV EKT P +/-
1 KBgK 25 10 12 3 59 41 32 9
2 Lødigt 25 11 8 6 58 42 30 8
3 Malmö Backgammonklubb 25 12 7 6 55 45 31 5
4 Team Casino Munkebjerg 25 10 10 5 54 46 30 4
5 Langebro 22 8 9 5 47 41 25 3
6 Absalon 22 7 10 5 45 43 24 1
7 Team Casino Copenhagen 22 7 6 9 42 46 20 -2
8 Familien Nemesis 22 6 7 9 42 46 19 -2
9 13. Brigade 22 4 9 9 39 49 17 -5
10 Søernes Ølbar Backgammon 22 4 10 8 38 50 18 -6
11 Hatten 22 4 9 9 38 50 17 -6
12 Mama Lustra 22 4 5 13 35 53 13 -9

Top score resultater

Top 10, Alle | Alle divisioner

# Spiller Rating Hold K V T +/-
1 20209 Jan Petersen 1180,27 Langebro 21 18 3 15
2 3650 Robert Palumbo 1167,31 Malmö Backgammonklubb 20 16 4 12
3 19486 GM Thomas Kristensen 1305,59 KBgK 21 16 5 11
4 1976 IM Mark Lillelund Larsen 1213,37 Familien Nemesis 11 9 2 7
5 4059 IM Thomas Tenland 1280,52 Malmö Backgammonklubb 18 12 6 6
6 18879 GM Lars Trabolt 1263,57 Team Casino Munkebjerg 12 9 3 6
7 4046 IM Martin Foldager 1166,23 Lødigt 21 13 8 5
8 19545 IM Patrick Toxværd 1261,97 Langebro 19 12 7 5
2402 SGM Karsten Bredahl 1255,23 Team Casino Copenhagen 19 12 7 5
10 416 IM Steffen Lundstrøm 1241,35 Søernes Ølbar Backgammon 17 11 6 5
11 9695 SGM Thomas Myhr 1249,85 Absalon 13 9 4 5
12 18804 IM Asger Kjeldsen 1197,28 Lødigt 11 8 3 5
13 19170 IM Hallur Jon Bluhme Sævarsson 1126,84 KBgK 7 6 1 5
14 9 GM Christian Munk-Christensen 1254,06 Team Casino Munkebjerg 20 12 8 4
15 4322 IM Axel Stemark 1225,65 Hatten 16 10 6 4
16 10881 IM Reza Jamali 1167,16 Lødigt 12 8 4 4
17 1096 IM Peter-Michael Valeur Bosse 1193,98 KBgK 21 12 9 3
18 7413 Jakob Rylander Holdt-Simonsen 1150,67 Team Casino Copenhagen 7 5 2 3
19 2530 IM Finn Mølgaard 1135,88 Team Casino Munkebjerg 10 6 4 2
20 10223 Henrik Veje 1162,64 Team Casino Munkebjerg 8 5 3 2
21 7112 Thorbjørn Schiønning 1217,18 Familien Nemesis 4 3 1 2
22 6775 Lennart Kurland 1128,77 Absalon 2 2 0 2
23 12652 Clement Breum 1193,08 KBgK 23 12 11 1
24 5555 IM Thomas Kokholm 1218,38 Familien Nemesis 17 9 8 1
6472 IM Taus Bøytler 1153,64 Familien Nemesis 17 9 8 1
3639 IM Aron Tendler 1227,58 Malmö Backgammonklubb 17 9 8 1
27 20773 IM Hans Kristian Mathiesen 1107,66 Lødigt 15 8 7 1
2121 IM Bjarke Skovgaard 1243,00 Team Casino Munkebjerg 15 8 7 1
29 6159 Flemming Storgaard 1200,80 Hatten 13 7 6 1
15 GM Klaus Switon 1142,05 Absalon 13 7 6 1
4004 IM Jakob Andersen 1207,06 Absalon 13 7 6 1
32 2840 IM Nicolai Skov 1216,12 Lødigt 11 6 5 1
33 4444 Morten Jacobsen 1197,00 Lødigt 9 5 4 1
6973 Michael Krakus 1167,75 13. Brigade 9 5 4 1
35 2653 Claus Berggreen 1101,65 13. Brigade 7 4 3 1
36 2070 Henrik Vejlø 1151,78 KBgK 1 1 0 1
9764 Steen Haff 1130,86 Langebro 1 1 0 1
1339 IM Lasse Hjorth Madsen 1242,37 Team Casino Copenhagen 1 1 0 1
39 2872 Jakob Jørgensen 1100,90 Mama Lustra 18 9 9 0
1700 Steen Ørnvig 1137,04 13. Brigade 18 9 9 0
41 2111 GM Peter Friberg 1195,73 Lødigt 16 8 8 0
42 22776 IM Pia Jeppesen 1210,32 Absalon 14 7 7 0
43 6008 Jonas Enemark 1125,45 Hatten 10 5 5 0
44 8300 Casper Brandenborg 1135,45 Team Casino Copenhagen 6 3 3 0
45 2535 Peter Kortegaard 1012,99 Søernes Ølbar Backgammon 2 1 1 0
1683 Tue Rasmussen 1083,22 KBgK 2 1 1 0
1122 Claes Norreen 1070,53 Team Casino Copenhagen 2 1 1 0
48 7408 IM Martin Jensen 1191,22 Søernes Ølbar Backgammon 23 11 12 -1
49 8543 Bjarne Tholstrup Svendsen 1207,24 13. Brigade 21 10 11 -1
50 3948 IM Fredrik Carlsson 1216,46 Malmö Backgammonklubb 17 8 9 -1
2174 GM Mads Peter Andersen 1186,10 KBgK 17 8 9 -1
6791 IM Benjamin Lund 1221,96 Team Casino Copenhagen 17 8 9 -1
53 2203 Morten Lylloff 1159,37 Mama Lustra 15 7 8 -1
54 9690 IM Jens Ostermann-Petersen 1202,08 Absalon 11 5 6 -1
55 4175 Andreas Becher 1205,49 Familien Nemesis 9 4 5 -1
8860 IM Torben Hasseriis 1228,33 Team Casino Munkebjerg 9 4 5 -1
57 5343 Theis Rasmussen 1159,80 KBgK 7 3 4 -1
58 14227 GM Rasmus Hansen 1294,69 Lødigt 5 2 3 -1
59 82 Allan Juul Stage 1143,16 13. Brigade 3 1 2 -1
441 Rune Færevåg 1062,00 Langebro 3 1 2 -1
61 1078 SGM Michael Larsen 1304,45 Team Casino Copenhagen 1 0 1 -1
16194 Torben Krogh 1124,97 Team Casino Copenhagen 1 0 1 -1
63 24313 Andreas Kortegaard 1077,51 Hatten 18 8 10 -2
64 2179 IM Peter Toftsø 1147,15 Mama Lustra 14 6 8 -2
65 10945 Brian Klindrup 1225,55 Team Casino Munkebjerg 12 5 7 -2
66 9961 Ann Maibritt Ehlers 1098,96 Mama Lustra 10 4 6 -2
13773 Vladimir Stokic 1107,99 Absalon 10 4 6 -2
68 3644 Joachim Lindgren 1136,88 Malmö Backgammonklubb 8 3 5 -2
3775 Anders Jensen 1084,92 Søernes Ølbar Backgammon 8 3 5 -2
9545 Karina Langhoff de Thurah 1020,36 Langebro 8 3 5 -2
71 9897 Kim Lethan 1163,22 Hatten 2 0 2 -2
72 8016 Clement Lessel 1157,21 Søernes Ølbar Backgammon 19 8 11 -3
73 279 Gitte Dalgaard 1113,03 13. Brigade 13 5 8 -3
74 8310 Jesper Meisner 1165,10 Familien Nemesis 11 4 7 -3
75 10028 Tanja Lewis 1163,27 Mama Lustra 7 2 5 -3
27 Flemming Secher Nielsen 1074,96 13. Brigade 7 2 5 -3
13484 Anni Bech Nielsen 1007,25 Langebro 7 2 5 -3
78 2709 IM Peter Hallberg 1066,15 Familien Nemesis 5 1 4 -3
79 2325 GM Jess Danielsen 1149,93 Team Casino Copenhagen 18 7 11 -4
80 2614 GM Morten Johansen 1162,66 Team Casino Munkebjerg 14 5 9 -4
3999 Jan Bendesen 1149,07 Langebro 14 5 9 -4
82 9515 Bernhard Nordentoft 1074,68 Mama Lustra 12 4 8 -4
21030 Thomas Niebling 1176,43 Absalon 12 4 8 -4
84 6152 Nikolai Nilsen 1159,87 Hatten 10 3 7 -4
6204 Jens Quirin Hansen 1091,01 13. Brigade 10 3 7 -4
86 3620 Henrik Christensen 964,18 Søernes Ølbar Backgammon 6 1 5 -4
87 8243 Brian Holst Larsen 1107,91 Søernes Ølbar Backgammon 17 6 11 -5
88 2877 GM Andreas Olsen 1182,72 Langebro 15 5 10 -5
89 1509 IM Mårten Howe 1181,56 Malmö Backgammonklubb 20 7 13 -6
90 7 SGM Steen Grønbech 1213,74 Team Casino Copenhagen 16 5 11 -6
91 11942 Christian Sønder Jensen 1100,80 Mama Lustra 12 3 9 -6
92 1162 IM Khosrow Jafehvand 1198,06 Familien Nemesis 14 3 11 -8
93 3987 Mogens Dreier 1104,34 Hatten 19 5 14 -9